Zazdrostki – urok okna w kuchni

Ponadczasowa dekoracja okna w kuchni – zazdrostki

Kuchnia jest sercem domu. Gość zaproszony do kuchni nie bez powodu może czuć się przyjacielem rodziny – progi tego pomieszczenia prócz domowników przekraczają często tylko ludzie bliscy.

Nie dziwi więc chęć odseparowania kuchennych przestrzeni od wzroku przechodniów lub sąsiadów. A, że służące do tego zazdrostki są uroczą dekoracją okienną – tym lepiej!

Zazdrostki – idealne rozwiązanie

Praktyczne zastosowanie zazdrostek doceniały już nasze babcie. Ten funkcjonalny element wystroju kuchni zniknął z naszych okien, by po kilku dekadach powrócić z wielkich hukiem. Zazdrostki przybierają dziś zarówno unowocześnione formy, jak i te tradycyjne. To sprawia, że stają się uniwersalną ozdobą do kuchennego okna.

Czym są zazdrostki?

Zazdrostki to ogólnie mówiąc krótkie firanki, zawieszane mniej więcej w połowie okna na zamontowanym do okiennej ramy drążku. Oczywiście długość zazdrostek i wysokość ich zawieszenia zależy od indywidualnych preferencji i przede wszystkim potrzeb.

Można nabyć gotowe zazdrostki o określonych wymiarach, lub zdecydować się na szycie mini firan. Ta opcja pozwala na dokładne dopasowanie zazdrostek do konkretnego okna oraz zdecydowanie poszerza możliwość wyboru wzoru, koloru, materiału itd.

Z czego wykonane są zazdrostki?

Często zazdrostki wykonane są z gipiury – może ona stanowić większość powierzchni firanki lub jej część, np. dolną. Elementy gipiury łączy się często z woalami, batystami i tiulami. To najbardziej tradycyjne rozwiązania. Zwykle przybierają one neutralne jasne barwy, szczególnie różne odcienie bieli. Nowoczesne odsłony zazdrostek nie ogranicza materiał wykonania, jego wzór, zdobienia, czy kolor. Tym bardziej, jeśli szyte są na zamówienie.

Do jakich pomieszczeń pasują zazdrostki?

W zasadzie zazdrostki mogą sprawdzić się w każdej kuchni, niezależnie od stylu jej urządzenia. Najczęściej jednak zazdrostki kojarzą się z wnętrzami w stylu rustykalnym, wiejskim, sielankowym. Stary biały kredens, stół z szufladką, obsypana mąką stolnica, słoik z konfiturą i białe zazdrostki w oknach – to skojarzenie przywodzi na myśl wygląd kuchni w stylu rustykalnym. Prócz białych materiałów, ozdabianych gipiurą, idealnie mogą wkomponować się inne tkaniny w jasnych kolorach, zarówno gładkie, jak i ozdobione nadrukiem. Tutaj świetnie sprawdzą się choćby wzory kwiatowe.

Nowoczesne, w tym skandynawskie kuchenne wnętrza, zyskają charakteru dzięki zazdrostkom. Mogą być gładkie, jednokolorowe, płócienne, naturalne… albo w kratę lub szalenie modne pasy!

Choć nadal we współczesnych kuchniach raczej dominują rolety, zazdrostki stanowią ich świetną alternatywę. Mogą zupełnie odmienić pomieszczenie i dodać mu niepowtarzalnego uroku.