Zasłony na balkon – wybierz optymalnie.

Zasłony na balkon to coraz częściej wybierany element aranżacji balkonów i tarasów. Balkony coraz częściej przypominają stylowe oranżerie, pełnią funkcję letniego salonu lub przestrzeni do relaksu, a zasłony dodają im funkcjonalności.

Sposób zawieszania zasłony na balkonie.

Punktem wyjścia przy wyborze zasłony na balkon powinny być możliwości jej zamocowania. Jeśli przestrzeń balkonu jest zadaszona albo otoczona kolumnami, słupkami, balami i tym podobnymi elementami – tym prościej będzie zamocować karnisz. Jeśli jednak nie posiadamy tego typu naturalnego stelażu – możemy go zrobić lub kupić. Gotowa drewniana konstrukcja powinna być stabilna.

Cechy materiału na zasłony balkonowe.

Zasłony na balkon powinny być wykonane z zupełnie innego materiału niż te, które zdobią nasze okna od wewnątrz. Jest to spowodowane głównie wystawieniem zasłon na działanie warunków atmosferycznych. Niezależnie od tego na ile potrzebujemy zaciemnić przestrzeń balkonu, zasłony na balkon powinny być odporne na działanie słońca. Najlepiej by były też odporne na wodę oraz na pleśń. Plamoodporność będzie dodatkowym atutem materiału na zasłony na balkon.

Zasłony na balkon: szyć czy kupić gotowe?

Głównym wyznacznikiem jest tutaj rozmiar. Jeśli w ofercie któregoś sklepu znaleźliśmy idealnie pasujące zasłony, które w dodatku spełniają nasze oczekiwania co do funkcjonalności oraz wzornictwa – warto je kupić. Nieraz jednak parametry zasłony na balkon pozostawiają nieco do życzenia lub ich wygląd nie wzbudza zachwytu. Wtedy warto rozważyć szycie zasłon na balkon. Umożliwi to dopasowanie rozmiaru tkaniny, jej właściwości i walorów estetycznych. Wysepka relaksu powinna spełniać wszystkie nasze wymagania, byśmy mogli w pełni cieszyć się chwilami wyciszenia.

Jaki kolor zasłony wybrać na balkon?

Kolor zasłony na balkon jest bardziej istotny niż mogłoby się wydawać. Najczęściej wybierana jest biel dodająca romantycznej zwiewności, uniwersalna i niestety trudna w utrzymaniu. Jeśli chcemy jasne zasłony na balkon – równie dobrze możemy wybrać odcienie beżu lub szarości (w zależności od nasycenia i temperatury odcienia koloru elewacji). Intymności i klimatu dodać mogą również ciemne kolory – choćby ponadczasowy brąz. A jeśli obawiamy się przytłoczenia ciemnym odcieniem – możemy dodać ozdobne sznury lampek i świece – świetny klimat gwarantowany.

Po piąte: Połączenia kolorystyczne

To bardzo istotna, ale często pomijana kwestia. Wybierając kolor zasłon na taras powinniśmy wziąć pod uwagę choćby kolor elewacji budynku i pamiętać o podstawowych prawach kompozycji barw. Modny zgaszony róż nie będzie dobrze komponował się z beżowymi ścianami. Warto rozważyć też ciemne odcienie zasłon. Czekoladowe brązy, ciemne szarości z głębokim antracytem na czele, sprawdzą się równie świetnie co bardziej klasyczne beże.