Zasłona dekoracyjna – jaki materiał wybrać?

Zasłony to nie tylko ładny element dekoracji wnętrza, pełnią przede wszystkim funkcję zaciemniającą. Nie w każdym pomieszczeniu istnieje potrzeba zasłaniania światła słonecznego. Dlatego też producenci zasłon oferują sporą ilość rodzajów zaciemnienia. Zasłona daje nam również możliwość stworzenia prywatnego, przytulnego klimatu w domu. Dopasowanie odpowiedniej zasłony to przede wszystkim dobór właściwego materiału, który może mieć różną grubość i gramaturę.

Rodzaj materiałów – zasłony

Charakterystykę zasłon rozpoczniemy od tych zaciemniających, do ich produkcji wykorzystywany jest poliester, żakard, lub materiał zwany blackout, który blokuje aż 90% promieni słonecznych. Popularnym wyborem są także zasłony wykonane z weluru, welwetu bądź aksamitu, które nadają elegancji pomieszczeniu, ale są też bardzo ciężkie. Często podczas aranżacji salonu czy innego pomieszczenia, ludzie decydują się na zasłony z naturalnych tkanin takich, jak len, jutra czy bawełna. Nadają one świeżości i tworzą przytulną atmosferę. Jeśli zależy nam na subtelnym wykończeniu wnętrza, warto wybrać zwiewne zasłonki wykonane z cienkiego szyfonu, tiulu lub woalu.

Jakie zasłony wybrać?

Decydując się na zakup zasłon, warto dobrze przeanalizować nasze potrzeby. Zanim zdecydujemy się na ostateczny wybór, należy zastanowić się, czy potrzebujemy zaciemnienia w pomieszczeniu, jakiej wielkości ono jest oraz w jakim stylu urządzone. Jeśli pokój jest mały, to najlepiej sprawdzą się delikatne, zwiewne zasłonki, które optycznie go powiększą. Z kolei przy wielkiej powierzchni można śmiało wybierać ciężkie i grube tkaniny. Gruby materiał zapewnia ochronę przed promieniami słonecznymi oraz prywatność, warto je wybrać do okien z widokiem na ulicę. Oprócz ogromnego wyboru materiałów pozostaje kwestia dobrania odpowiedniego koloru oraz wzorów na zasłonkach. Trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z ornamentami, ponieważ zamiast ładnej, spójnej dekoracji wnętrza uzyskamy odwrotny efekt przytłoczenia i kiczu. Jeśli stawiamy na styl nowoczesny, nie bójmy się kontrastowych zestawień takich, jak czarny z niebieskim, żółtym, biel z turkusem czy zielenią. Z  kolei styl boho czy skandynawski to odcienie jasne jak beż i biel, wtedy idealnie sprawdzi się zasłona lniana.