Szycie firan, czyli firanka taka jak chcesz.

Dekoracja okna jest zasadniczym elementem wystroju wnętrza. Potrafi je odmienić lub dodać mu charakteru. Rynek obfituje w gotowe produkty, takie jak firany, zasłony itp. Czasami jednak trudno w tej mnogości odnaleźć to, co wystarczająco spełni nasze wymagania i oczekiwania, lub po prostu wpadnie w oko. Innym razem zakup gotowych firan może utrudniać niestandardowy rozmiar okna. Rozwiązaniem jest wtedy szycie firan.

Szycie firan umożliwia posiadanie dokładnie takiej firanki, jaką chcesz.

Najważniejszym ograniczeniem jest tu wyobraźnia. Szycie firan daje nieograniczone możliwości dopasowania kroju, tkaniny, jej koloru, długości i wszelkich innych parametrów do konkretnego pomieszczenia. Bez ustępstw, czy poprawek.

Szycie firan na zamówienie może odbywać się w dwójnasób. Albo zamawiamy gotowe do założenia firany, albo kupujemy skrojony materiał, wymagający ostatecznej obróbki. Jeśli jednak nie posiadamy umiejętności szycia, lepiej zaufać kompetencjom innych osób. W obu przypadkach szycia firan doświadczone krawcowe (albo krawcy) i dekoratorzy na pewno wesprą radą w razie wątpliwości lub pytań.

Jeśli padła decyzja o szyciu firan, to czas rozpocząć projekt. Dobrze jest zacząć od wymiarów i bardziej technicznych aniżeli czysto estetycznych parametrów. Warto przemyśleć kwestie związane z wieszaniem firan – w jakiego rodzaju uchwyty wyposażony jest nasz karnisz, czy oczekujemy efektu gładkiej tafli, czy raczej fantazyjnych fal lub regularnych fałd. Wszystko to wpływa na szerokość tkaniny, z której wykonana będzie firanka. Przykładowo: szycie firan z tego samego materiału do okna o szerokości 2 metrów w dwóch wersjach, będzie wyglądało następująco: chcąc uzyskać efekt tafli – firana, a tym samym materiał potrzebny do jej uszycia, będzie mieć np. 2,4 metra szerokości, jeśli jednak chcemy fałd – zużyjemy aż 4 metry materiału.

Wybierając tkaninę do szycia firan należy kierować się kilkoma względami. Po pierwsze – czy okno, w którym zawiśnie firana skierowane jest na północ i nie wymaga zaciemnienia, czy na południe i przepuszczalność światła powinna być ograniczana przez tkaninę. Trzeba też wziąć pod uwagę wystrój całego pomieszczenia.  Szycie firan daje możliwość podkreślenia stylu dekoracji okna również poprzez dowolność wykończeń firanki w postaci lamówek, obszyć, falban i innych detali.