Laufer, czyli bieżnik – jaki wybrać?

Laufer to inaczej bieżnik lub nakładka jest to rodzaj serwety/obrusu najczęściej w prostokątnym lub owalnym kształcie. Jaki laufer wybrać na stół? W zależności od tego, czy ma pełnić funkcję dekoracyjną na jakiejś uroczystości, czy ma zdobić stół na co dzień, model może się troszeczkę różnić. Występują w różnych wariantach, np. z haftami lub bez. Stosowane są w celu przełamania monotonni obrusa oraz po to, aby udekorować stół. Można je ułożyć na długości stołu lub po przekątnej oraz na nich ustawić dodatkowe ozdoby, np. świeczki lub kwiaty.

Rodzaje bieżników

Stoły to elementy wyposażenia wnętrza, które rzucają się w oczy od razu po wejściu do pomieszczenia. Ich dekoracja to nieodłączna część każdego przyjęcia. Oprócz pokrywających całą powierzchnię obrusów, na górną warstwę stosuje się właśnie bieżniki lub serwetki. Nierzadko są także stosowane samodzielnie, bez obrusów. Ich różnorodność daje wiele możliwości w dekorowaniu. Szeroki wybór spośród ogromnej ilości materiałów, kształtów oraz kolorów sprawia, że potrafią się wkomponować w każde wnętrze. Bieżniki występują w różnych rozmiarach, do każdego mebla znajdzie się odpowiedni model, który będzie podkreślał jego walory.

Jaki materiał bieżnika wybrać?

Bieżniki często można spotkać na stołach w restauracjach czy salach weselnych. Tego typu laufer gastronomiczny najczęściej wykonany jest z plamoodpornego poliestru, który łatwo wyczyścić. Dekoracją stołu w stylu glamour są bieżniki wykonane z organzy, która często artystycznie udrapowana nadaje elegancji. Jest to delikatny, cienki, przezroczysty materiał. Typowo ozdobny laufer wykonany jest z filcu, można go nabyć praktycznie w każdym kolorze. Taki wybór nada świeżości oraz świetnie kontrastuje ze stolikiem lub ławą, na której się znajduje. Do domowego użytku polecany jest laufer lniany, który nadaje odrobinę uroku codziennym posiłkom. Dzięki swojej uniwersalności oraz ponadczasowości idealnie współgra z każdą zastawą stołową używaną na co dzień.

Laufer – jaki kolor bieżnika?

W zależności od aranżacji jadalni, kuchni czy salonu dobiera się odpowiedni kolor dekoracji w postaci bieżnika. Oczywiste jest, że inny materiał oraz kolor sprawdzi się na świątecznym stole, inny na przyjęciu urodzinowym dla dziecka, a jeszcze inny na co dzień. Przygotowując uroczysty posiłek warto postawić na klasyczną biel w połączeniu z szarościami, beżami lub błękitem. Podobnie działa bieżnik w kolorze stalowym czy złotym. Na bożonarodzeniowym stole nie może zabraknąć dodatków w takich kolorach jak złoto, srebro, zieleń lub czerwień. Z kolei na wielkanocnym stole sprawdzą się żółte, pomarańczowe czy jasnozielone ozdoby. Jeśli przyrządzamy przyjęcie urodzinowe dla dziecka, nie trzeba obawiać się mocnych akcentów na stole, w postaci wyrazistych kolorów bieżników, serwet, kubków i talerzyków. Na co dzień można wybierać dowolne rodzaje bieżników, najlepiej lniane lub wykonane z matowych materiałów, nie trzeba unikać wszelkich wzorów ani haftów.