Jak wybrać tkaniny na zasłony?

Wybierając tkaniny na zasłony ważne są dwie kwestie, związane z głównymi funkcjami zasłon, czyli z ograniczeniem nasłonecznienia oraz z funkcją dekoracyjną.

Wężowa skórka - Turkusowy

Tkaniny na zasłony: ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Przystępując do zamiany lub wprowadzenia zasłon do wnętrza, trzeba odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: na ile zasłony mają ograniczać promienie słoneczne? Jeśli pomieszczenie usytuowane jest od strony północnej, a w dodatku ma niewielki metraż – ciężkie zasłony tylko przytłoczą wnętrze. Do niewielkiego pokoju lepiej wybrać lżejsze zasłony, np. woalowe, szyfonowe lub tiulowe. Jeśli natomiast okna z niewielkiego pomieszczenia wychodzą na południe i ochrona przed promieniami słonecznymi jest wskazana, ale w stopniu średnim, możemy wybrać np. len. Duże pomieszczenia z wysokim stopniem nasłonecznienia i potrzebą zaciemniania wyposażyć można w ciężkie zasłony z poliestru, aksamitu, weluru albo nawet blackoutu. Te nieprzepuszczające światła lub znacznie ograniczające jego dostęp tkaniny na zasłony warto zastosować również w pomieszczeniach, których okna wychodzą wprost na ulicę. Ograniczy to widoczność pokoju dla przechodniów, co pozwoli na większe poczucie prywatności, a co za tym idzie, również i komfortu.

Optyczne triki i dekoracja – tkaniny na zasłony.

Jeśli ustaliliśmy już na ile tkaniny na zasłony przepuszczać mają światło, możemy przejść do kwestii estetycznych. Tutaj wiele zależy od gustu, ale warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą znacznie ułatwić wybór tkaniny na zasłony. Małym powierzchniom przestronności dodadzą jasne, wzorzyste tkaniny na zasłony. Ciężkie, jednobarwne (szczególnie ciemne), aksamitne zasłony skrócą natomiast pomieszczenia wysokie i długie.

Kolorystykę i wzornictwo tkaniny na zasłony warto dostosować do całości aranżacji i wystroju wnętrza. Naturalne kolory ziemi, brązy, sepie, sieny, beże, a nawet khaki i indygo, dopełnić mogą minimalistyczne wnętrza, urządzone w stylu skandynawskim. Minimalizmowi nowoczesnemu do twarzy będzie natomiast w kontrastach i odważniejszych wzorach np. geometrycznych. Kwiatowe, romantyczne tkaniny na zasłony dodadzą stylu pomieszczeniom w stylu vintage, a połyskujące nitki w tkaninach za zasłony podkreślą styl glamour.