Jak wybrać idealną firankę do kuchni?

Firanka do kuchni – wybór odpowiedniej tkaniny.

Woal, tiul, markizeta, żakard, organza, a może koronka? – jaka tkanina najlepiej sprawdzi się w kuchennych wnętrzach? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ to, jaki materiał będzie najbardziej odpowiedni zależy przede wszystkim od estetyki, w jakiej utrzymane jest całe pomieszczenie. W nowoczesnych pomieszczeniach sprawdzi się delikatny, gładki tiul bądź markizeta z minimalistycznym zdobieniem. Zaś we wnętrzach bardziej tradycyjnych strzałem w dziesiątkę okaże się klasyczna firana żakardowa. Także elegancka koronka znajdzie swoich fanów – szczególnie wśród właścicieli wyrafinowanych i przestronnych kuchni. Poza stylem panującym w kuchni, istotny wpływ na dobór właściwej kuchennej firanki jest nasłonecznienie pomieszczenia.

W kuchniach mocno doświetlonych doskonale sprawdzą się firany, do których uszycia wykorzystano tkaniny o grubszym splocie, takie jak:

  • grubsza markizeta
  • żakard

natomiast w tych borykających się z niedoborem światła naturalnego, idealne okażą się:

  • organza
  • tiul
  • woal

Uwaga! Umiejscowienie kuchennego okna również ma znaczenie.

Podczas wybierania firanki do kuchni warto zwrócić uwagę na to, czy np. okno znajduje się na przykład nad blatem, przy którym będziemy przygotowywać posiłki. Warto wtedy zaopatrzyć się w krótką firanę – niebanalnym rozwiązaniem będzie wybór zazdrostek. Te niewielki firanki w żadnym razie nie będą przeszkadzały Ci w codziennym gotowaniu. W przypadku okien o dużym metrażu i nieco oddalonych od miejsca sporządzania posiłków, można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i zastosować fantazyjnie upięty tiul bądź woal. Takie połączenie bezdyskusyjnie doda szyku Twojej kuchni.

Kuchnia duża czy mała?

To, jaki rodzaj firany okaże się tym odpowiednim, jest uzależnione  również od metrażu Twojej kuchni. W tych większych możesz puścić wodze fantazji i pozwolić sobie na tkaniny cięższe, bardziej zdobne, czy uzupełnić je upięciami. W mniejszych kuchniach to oszczędne w formie firany najlepiej zdadzą egzamin. Dzięki swojej prostocie i większej przejrzystości, pomieszczenie sprawi wrażenie większego optycznie i bardziej przestronnego.

Warto pamiętać o kwestiach związanych z wielkością czy poziomem doświetlenia pomieszczenia, ponieważ tych kilka podstawowych wskazówek pozwoli Ci uzyskać większy komfort jego użytkowania. Jednak w całym firankowym szaleństwie, ostatecznie to Ty wybierasz firanę, która najlepiej będzie współgrała z Twoją kuchnią oraz Twoim gustem i temperamentem.