Jak wybielić firanki – czyli 5 domowych sposobów na wybielanie firanek

Wybielanie firanek – nim kupisz nowe

Śnieżnobiała firanka może być wizytówką każdego zadbanego i dobrze urządzonego mieszkania. Tkanina wisząca przy oknie to jednak swego rodzaju soczewka skupiająca zanieczyszczenia, zapachy, kurz itd. Sprawia to, że bardzo trudno jest utrzymać firanki w nieskazitelnej czystości. Nim udamy się do sklepu po nowe firany, spróbujmy odświeżyć te starsze. Warto znać kilka sprawdzonych sposobów na przywracanie bieli firankom.

Skuteczne wybielanie firan

O tym jak prać firanki, pisaliśmy wcześniej. Bo nim przejdziemy do wybielania tkaniny – trzeba wiedzieć jak ją wyprać. Niektóre sposoby wybielania zalecają namaczanie firan w wodzie z określoną, polecaną substancją. Proces ten zazwyczaj ma poprzedzać pranie.

Oczywiście w asortymencie sklepów znaleźć można wiele produktów służących do wybielania firan. My skupimy się dziś na domowych sposobach przywracania bieli tym okiennym dekoracjom.

5 domowych sposobów na wybielanie firan.

  1. Proszek do pieczenia – to chyba jeden z najpopularniejszych sposobów na wybielanie tkanin. Są dwie metody wykorzystania kuchennego proszku do wybielania firanek. Pierwsza z nich polega na namaczaniu materiałów w wodzie z proszkiem do pieczenia w proporcji 1 opakowania na 5 litrów wody. Następnie firanę trzeba wyprać jak zwykle. Druga metoda, przeznaczona dla zabieganych, zaleca dodanie do proszku do prania proszku do pieczenia i wypranie firanek bez uprzedniego namaczania.
  2. Skorupki jajek – ten sposób polega na umieszczeniu skorupek z kilku jajek w kieszonce
    z materiału naturalnego (np. lnu), włożeniu go do pralki i upraniu razem z firanami. Może brzmieć to mało wiarygodnie, ale skorupki z jajek używane są nie tylko do wybielania tkanin. Warto podpytać babcie, sąsiadki, czy starsze znajome o przekazane im przez ich mamy sposoby
    i możliwości wykorzystania skorupek przy różnych czynnościach domowych.
  3. Ze swoich właściwości wybielających znana jest też soda – kolejna rzecz, za pomocą której możemy wybielić firanki, a którą znajdziemy w kuchni. By uzyskać zadowalający efekt, wystarczy wsypać do prania łyżkę sody.
  4. Woda utleniona i amoniak w odpowiednich proporcjach również da zamierzony efekt wybielania firanek. Wystarczy przygotować roztwór i moczyć w nim firany, a następnie dokładnie wypłukać. By sporządzić idealną mieszaninę, wlewamy 100 ml wody utlenionej i zalewamy ją litrem czystej wody. Na końcu dodajemy kilka kropli amoniaku i gotowe! Możemy wrzucać firany!
  5. Na końcu zestawienia domowy niezbędnik – substancja używana nie tylko w kuchni, a mianowicie – sól. Można nią w prosty sposób wybielić firanki. Trzeba tylko zapamiętać proporcje roztworu – 4 łyżki stołowe soli na 3 litry wody. Moczenie firanek następuje po wcześniejszym ich wypraniu. Po solnej kąpieli, należy tkaninę wypłukać.