Jak wieszać firanki na żabki?

Jak wieszać firanki na żabki? – to pytanie zadawały sobie nasze babcie i mamy, a teraz zastanawiamy się i my. Warto wypracować najbardziej optymalny dla siebie sposób, by uniknąć bólu ramion i chwil irytacji, a przynajmniej je zminimalizować.

Wiele spośród nas zastanawia się jak efektownie i efektywnie wieszać firanki na żabki. Czy istnieje szybki i prosty sposób tego najbardziej tradycyjnego sposobu oprawy okna w firanę? Wierzymy, że nasze praktyczne podpowiedzi przydadzą się w rozwikłaniu kwestii jak wieszać firanki na żabki.

Istnieją dwa rodzaje karnisza na firanki na żabki – drążkowy, wyposażony w kółka oraz ślizgowy, szynowy. Niezależnie od tego, mechanizm wieszania firanki jest ten sam. Różne mogą być sposoby. Firankę można bowiem powiesić „na płasko”, jako gładką taflę, lub przypiąć pozaginaną, co da efekt fałd. Istotny jest tutaj wymiar firanki – w niektórych przypadkach materiału na zagięcia po prostu nie wystarczy. Najlepszym rozwiązaniem (nie tylko z powodu komfortu wieszania) jest uszycie firanek na wymiar – idealnie dopasowanych do naszego okna.

Jak wieszać firanki na żabki – zasada środka

By sprawnie wieszać firanki na żabki, warto podzielić żabki na karniszu na dwie równe grupy. Jeśli liczba zawieszek jest nieparzysta – to świetnie. Środkową żabkę pozostawiamy – przypniemy do niej firankę na jej środku. Zewnętrzne krawędzi firanki przypinamy do najbardziej oddalonych od siebie żabek. Jeśli firanka wisi już na tych trzech żabkach, wydzielając dwie grupy żabek, powtarzamy czynność ich dzielenia na pół w każdej z grup. I tak do skutku – aż użyta zostanie ostatnia żabka. Metoda ta nie jest precyzyjna, pozwala natomiast na zadowalające efekty.

Jak wieszać firanki na żabki – metoda perfekcjonisty

Być może wiele perfekcjonistek i perfekcjonistów myślących o tym jak wieszać firanki na żabki doszło do wniosku, że optymalna metoda wymaga przygotowań. Stosując ją inwestujemy czas, ale tylko jeden raz. Jeśli udało nam się zawiesić firankę niemal idealnie i teraz aż żal zdejmować ją do prania, możemy oznaczyć miejsca zagięć i przypięć np. supełkiem nitki o zbliżonym, ale nie takim samym co firanka kolorze. Jeśli ozdoba okna jest nowa – wystarczy wziąć metr, policzyć żabki, dokonać nietrudnego rachunku i oznaczyć firankę supełkami siedząc wygodnie przy stole.