Jak skrócić za długą firanę?

Długie do ziemi firany może i są piękne, ale niestety w większości przypadków niezbyt funkcjonalne. Niestety zdarza się, że kupując nowe firany zapominamy o tym, że powinny mieć określony odstęp od ziemi. Odpowiednia długość firan pozwoli uniknąć ich częstego zabrudzenia. Jak ją skrócić w takim przypadku? Czy jest to na tyle trudne, aby prosić o pomoc krawcową?

Jak skrócić samemu firankę?

Za długą firanę można łatwo skrócić samemu, jeśli dysponujemy maszyną do szycia to jeszcze lepiej. Żeby równo obciąć firankę, warto przyłożyć sobie kartonowy pasek lub inny wzór linii prostej, za którym będziemy podążać nożyczkami. Przy odmierzaniu odpowiedniej ilości materiału do skrócenia należy pamiętać o zakładce do obszycia! Żeby wykonać zakładkę, należy dwukrotnie złożyć materiał, który warto następnie przeprasować, ponieważ ułatwi to obszywanie go. Jeśli nie posiadamy w domu maszyny do szycia to nic straconego, istnieje kilka sposobów na samodzielne skrócenie firanki bez szycia. Służą do tego taśmy do podwijania materiału — to siateczka z klejem termiczny, którą stosuje się po obcięciu firany do pożądanej długości. Za pomocą żelazka zabezpieczamy krawędź skróconego materiału, następnie usuwamy papierowe woskowane zabezpieczenia, robimy zakładkę i jeszcze raz prasujemy.

Jak skrócić za długą firanę bez obcinania?

Jeśli mamy potrzebę szybkiego skrócenia firany, bez obcinania materiału, można wykorzystać pewien prosty sposób. Potrzebne będą gumki recepturki bądź agrafki. Jeśli boimy się, że firana może się podziurawić, ponieważ jest wykonana z delikatnego materiału to lepiej zastosować gumeczki. Jednak jeśli nie obawiamy się uszkodzeń i zależy nam na trwałości, dobrym wyborem będą agrafki. Tak więc, aby skrócić firanę bez obcinania, wystarczy wybrać kilka symetrycznie rozstawionych punktów na całej powierzchni firany. Następnie chwycić w garść materiał w wyznaczonych miejscach, zgnieść go w dłoni, tworząc coś na podobieństwo kuli i związać. Zamierzony cel osiągnięty — firanka jest krótsza, a do tego ładnie ozdobiona. Warto zaznaczyć, że materiał ma być zaciśnięty w pięść od strony wewnętrznej, czyli od strony okna i tam też upięty. Pole do popisu w kwestii wzoru, jaki można stworzyć w ten sposób na firanie jest ogromne.