Jak prać firany?

Zapewne co najmniej kilka razy w roku zastanawiamy się jak prać firany, by zabieg ten był skuteczny i równocześnie bezpieczny dla delikatnych tkanin? Czy w grę wchodzi tylko pranie ręczne? Czy warto namoczyć firany przed praniem? Spieszymy z odpowiedziami.

Jak prać firany? I czy tylko od święta?

Nim postanowimy jak często prać firany, powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że są one siedliskiem wszystkich zapachów, jakie pojawiały się w danym pomieszczeniu. Ponadto łatwo osiada na nich kurz i tłuszcz. Jeśli w dodatku w pomieszczeniu palone były papierosy – woda po praniu firanek może nas tym bardziej zaskoczyć. Najczęściej powinny być prane firany kuchenne.

Jak prać firany? – z namoczeniem czy bez?

Odpowiedź jest właściwie jedna – zdecydowanie warto przed praniem namoczyć firany. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest to najważniejszy etap prania firan. Proces namaczania może trwać od ułamków godziny do nawet kilkunastu godzin. Brudną wodę należy wymieniać, nawet kilkukrotnie, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jak namoczyć firany? Wystarczy rozpuścić w wodzie specjalny preparat – proszek do prania firan lub poradzić sobie domowymi sposobami, dodając sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia. Koronkowe firanki warto przed namaczaniem złożyć w kostkę i włożyć np. do poszewki na małą poduszkę. Z tego typu firanami powinniśmy obchodzić się wyjątkowo delikatnie.

Pranie ręczne czy w pralce?

Na pytanie jak prać firany najlepiej odpowiedzieć – ręcznie! Nie każdy ma jednak czas na tego typu czynności, a w dodatku firany często wykonane są ze sztucznych materiałów, co dodaje im wytrzymałości. Można więc podjąć ryzyko wyprania ich w pralce automatycznej. Ważne jednak, by nie przekraczać temperatury wody 40 stopni (a najlepiej nawet 30 stopni), wybrać program do prania tkanin delikatnych i nie wirować. Substancje piorące w obu przypadkach pozostają te same – delikatny płyn do prania, proszek przeznaczony do prania firan, płatki mydlane itp.

Jak prać firany: Płukanie?

Po namoczeniu i wypraniu firan (ręcznie lub w pralce) należy przepłukać je czystą wodą. Następnie warto zanurzyć firany w wodzie z krochmalem (gotowym lub uzyskanym przy gotowaniu ryżu) lub w wodzie z octem. Pomoże to tkaninom dobrze się układać i zachować chciany fason.

Wieszanie czystych firan

Bawełniane firany mogą nabrać więcej wody niż np. z tkanin sztucznych. Warto położyć je pomiędzy ręcznikami i delikatnie naciskać, by odsączyć nadmiar wody. Co istotne – firany wieszamy, gdy są jeszcze wilgotne.