Jak łączyć ze sobą firany i zasłony?

W zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt, połączenie zasłon i firan będzie wyglądać inaczej. Istotną kwestią przy wyborze aranżacji okna, jest metraż pomieszczenia, ponieważ firany i zasłony, w zależności od potrzeb, mogą optycznie powiększyć lub pomniejszych wnętrze. Oprócz funkcji dekoracyjnej zapewniają nam prywatność w domu, ograniczając widoczność do środka z zewnątrz. Ponadto, jeśli chcemy zmniejszyć intensywność padającego na pokój światła słonecznego, wystarczy je zasłonić zasłony. Jednak jak łączyć ze sobą firany i zasłony, aby idealnie ze sobą współgrały.

Jak łączyć ze sobą wzory na firanach i zasłonach?

Jeśli wpadnie nam w oko piękna firana w kwiaty, zaczynamy się zastanawiać jakie zasłony będą do niej pasowały. Otóż najlepiej, gdy jeden z elementów jest gładki, bez żadnych wzorów. Najczęściej wybór pada na firankę, dobierając do niej gładkie zasłony. Jednak nie ma na to żadnej zasady, może być odwrotnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i na firanach i na zasłonach były wzory, jednak trzeba pamiętać, aby były to pasujące do siebie ornamenty. Wykorzystanie różnych wzorów będzie przytłaczające i wprowadzi chaos do pomieszczenia. Wszystko powinno być skomponowane w jednym stylu, aby uniknąć kiczu.

Odpowiednia długość firan i zasłon

Przede wszystkim firana nie powinna wystawać poza zasłonę z żadnej strony. W zależności od wielkości wnętrza, firany są takiej samej długości lub krótsze od zasłon. Nierzadko firanka sięga nad parapet. Firany długie, sięgające ziemi stosuje się w wielkich pokojach oraz oknach balkonowych lub tarasowych. Trzeba pamiętać, aby nie dotykały całkowicie podłogi, ponieważ może to zaburzyć ich fason. W celu zachowania jednolitej i spójnej kompozycji tkanin należy zastosować ten sam rodzaj zawieszenia i upinania firan oraz zasłon. Może to być karnisz z podwójnymi rzędami, szyna z żabkami, jak również przelotki lub flexy.

Jak powiesić firany i zasłony?

Istnieje jedna najważniejsza zasada wieszania firan — należy zdecydować się czy będziemy stosować marszczenia czy nie. Marszczenie tworzy efekt zwiewności i lekkości, a w pokoju robi się bardziej przytulnie. Jeśli stawiamy na marszczenie tkanin to powinno być wykonane w ten sam sposób na każdej z nich. Stosunkowo popularne jest marszczenie jedynie zasłon, gdzie firana pozostaje gładka. Zabieg odwrotny nie wygląda korzystnie. W przypadku, gdy mocujemy firany na żabkach, wybieramy takie, które mają już wszytą taśmę marszczącą.