Firany i zasłony do salonu – czym się różnią?

Na to z pozoru banalne pytanie wcale nie jest łatwo odpowiedzieć. Firany i zasłony do salonu to podstawa dekoracji okiennej i stylizacji całego wnętrza. Czym różnią się od siebie firany i zasłony do salonu?

Firany i zasłony do salonu – funkcje

Zarówno firany i zasłony do salonu  pełnią funkcje odseparowania wnętrza pomieszczenia od wzroku sąsiadów, czy przechodniów, szczególnie po zmierzchu, gdy włączamy sztuczne światło. Wspólną cechą tych dwóch elementów jest ich niezaprzeczalna dekoracyjność. Firany i zasłony do salonu potrafią odmienić , dopełnić lub odświeżyć wystrój pomieszczenia. Obie tkaniny ocieplają wnętrze, czyniąc je bardziej przytulnym. Zatem funkcje firan i zasłon do salonu są podobne, a czym się różnią?

Podstawowa różnica firan i zasłon do salonu

O ile firany z założenia przepuszczają naturalne światło słoneczne, o tyle zasłony mają tę przepuszczalność ograniczać lub po prostu kontrolować. Mając w salonie okna wychodzące na południe – dobrze wybierać zasłony, które ochronią przed zbyt wysokim stopniem nasłonecznienia. Poza tym, zasłony dobrze wpływają na akustykę w pomieszczeniu i sprzyjają wyciszeniu. Wszystko to sprowadza się do głównej przyczyny różnic pomiędzy firanami a zasłonami do salonu, czyli materiału, z którego zostały wykonane.

Firany i zasłony do salonu – bogactwo materiałów

Oferta firan i zasłon do salonu jest nieraz oszałamiająco szeroka, co paradoksalnie może utrudniać wybór dekoracji okna. Z reguły materiał na firany jest lekki, zwiewny i najczęściej sztuczny – pozytywnie wpływa to na funkcjonalność materiałów, gdyż nie żółkną, są wytrzymałe i nie trzeba ich prasować. Wybór rodzaju materiału jest spory, ale raczej ograniczony. Są to różnego rodzaju woale, żakardy, tiule, organtyny (organzy), markizety, koronki, tasiemki. Wybór materiału na zasłony do salonu jest zdecydowanie bogatszy, gdyż mogą być one wykonane zarówno z cienkich jak i grubych, ciężkich materiałów. Zasłony do salonu wykonuje się często z satyny, tafty lub bawełny, która oferuje przeróżne faktury, gramatury i wykończenia. Do zasłon bawełnianych zaliczają się te z aksamitu, sztruksu, pluszu, płótna, batystu itp.