Firany gotowe i na metry – które wybrać?

Na rynku dostępne są zarówno wykończone firany, które są gotowe do powieszenia od zaraz,  a także firany w metrażu. Te drugie wymagają krawieckiego wykończenia – dopiero po obszyciu i ewentualnym wszyciu taśmy marszczącej lub innego rodzaju mocowania.

Zalety firan gotowych

Sklepy oferują bardzo szeroki wybór firan, które są już wykończone i dostępne od ręki. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest to, że firanki możesz zawiesić w swoich oknach praktycznie od razu po powrocie do domu – ewentualnie niektóre z nich należy wyprasować, jednak na to nie ma wpływu stan wykończenia tkaniny. Wymiary tych firan odpowiadają standardowym wielkościom dostępnych i montowanych powszechnie okien. Zazwyczaj szerokość firanki waha się od 300 do 600 centymetrów, natomiast długość od 120 do 180 centymetrów.

Zalety firan na metry

Jeśli chodzi o firany, które możemy kupić w tak zwanym metrażu, mamy dużo większe możliwości w kwestii doboru odpowiadającego nam rozmiaru. Jedynym wymiarem, który nas ogranicza jest szerokość dostępnej tkaniny. Jednak można spotkać nawet takie, których wysokość wynosi ponad 300 centymetrów.

Nie są one dostępne w tempie tak ekspresowym jak firany gotowe, ale nieco dłuższy czas oczekiwania na uszycie rekompensowany jest możliwością większej ingerencji – zarówno w wymiar jak i ostateczne wykończenie tkaniny. Dzięki temu, że sam decydujesz o szerokości, możesz na przykład pozwolić sobie na gęstsze marszczenie materiału lub bardziej fantazyjne upięcia firany. Masz również możliwość samodzielnego wyboru rodzaju mocowania do karnisza.

Producenci firan proponują między innymi te typy mocowań:

  • taśma marszcząca
  • przelotki
  • flex
  • tunel

Dzięki tej opcji możesz swobodnie dopasować firankę do posiadanego typu karnisza i cieszyć się łatwym i wygodnym wieszaniem nowych firan.

O czym pamiętać podczas zakupu firan

W związku z tym, że tkaniny są w konkretnych wymiarach, bezwzględnie zmierz swoje okno przed poszukiwaniami pasującej firany, aby wybrać rozmiar lub zakupić taką ilość firany w metrażu, która będzie idealnie dopasowana do wielkości Twoich okien. Nie zapomnij również o sprawdzeniu, jaki typ karnisza posiadasz.

Te najczęściej spotykane, to:

  • drążkowy
  • szynowy
  • szynowo-drążkowy.

Oczywiście poza kwestiami ściśle technicznymi, warto również zwrócić uwagę na to, w jakiej estetyce urządzone jest wnętrze Twojego mieszkania. Dzięki dobraniu firany współgrającej z wystrojem pomieszczeń, zapanuje w nich harmonia, a przebywanie w nich będzie czystą przyjemnością.