Firanki na okno balkonowe – na co zwracać uwagę?

Jaka firanka sprawdzi się w oknie balkonowym?

Zanim wybierzesz firankę do okna balkonowego, zmierz dokładnie wysokość okien oraz towarzyszących im drzwi balkonowych. Sklepy specjalizujące się w sprzedaży firan i zasłon często oferują gotowe zestawy składające się z długiej oraz krótszej firanki. To niemałe ułatwienie w przypadku, kiedy drzwi i okna są różnych rozmiarów.

Dobór mocowania, a komfort użytkowania.

Firany mogą mieć różnego rodzaju mocowania:

  • taśma marszcząca: która jest najwygodniejszym i najmniej angażującym rozwiązaniem (firana układa się bez zarzutu od razu po jej zawieszeniu w oknie);
  • szelki: dają większe pole do popisu w kwestii doboru marszczenia;
  • kółka: które są niezwykle komfortowe w użytkowaniu – kółka swobodnie przesuwają się po karniszu.

Firany w drzwiach balkonowych odsłaniamy bardzo często, dlatego to właśnie mocowanie na kółkach najlepiej sprawdzi się w ich przypadku. Dzięki takiemu mechanizmowi z łatwością odsuniesz i zasuniesz firankę. Jednak przy doborze typu mocowania koniecznie zwróć uwagę na rodzaj karnisza. Jeżeli posiadasz karnisz drążkowy, bez żadnego kłopotu możesz wybrać każde z proponowanych mocowań. Natomiast mniej uniwersalny będzie karnisz szynowy bądź szynowo-drążkowy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając firankę balkonową warto postawić na tkaninę, która nie będzie się zbytnio mięła i pozostanie gładka pomimo częstego jej dotykania. Idealnie sprawdzą się firany wykonane włókien poliestrowych bądź bawełnianych z domieszką poliestru. Dzięki wykorzystaniu materiałów syntetycznych łatwiej zadbasz o swoją firankę. Nie będzie zbyt często poddawana działaniu wysokiej temperaturze żelazka, przez co posłuży Ci znacznie dłużej.

Firanka odpowiednia do Twojego wnętrza.

Nie bez znaczenia pozostaje także dobranie takiej firany, która idealnie zharmonizuje się z wystrojem pomieszczenia oraz balkonu czy tarasu i będzie przyjemnym dla oka dopełnieniem całości. Warto zwrócić uwagę na to, jak firana będzie współgrała zarówno z kolorystyką ścian, meblami, ale również z balkonową balustradą. W przypadku barierek w minimalistycznym stylu również firanka powinna być raczej oszczędna w formie. Natomiast z przytulnymi wnętrzami i drewnianymi balustradami idealnie skomponują się klasyczne koronkowe lub żakardowe tkaniny.

Wymiary, rodzaj tkaniny oraz estetyka pomieszczenia i tarasu, to najważniejsze kwestie, którym warto poświęcić chwilę uwagi przy wyborze firany balkonowej. Dzięki trafnemu wyborowi będzie stylowym dodatkiem i posłuży nam przez wiele kolejnych lat.