Dekoracja okna

Dekoracja okna to szereg elementów składających się na całość. Dlatego tak ważna jest spójność i odpowiednie dopasowanie poszczególnych składowych, zaczynając od karnisza lub parapetu przez rolety, zasłony i firany, a kończąc na kwiatach lub świecach.

Funkcjonalność dekoracji okna

Wszystkie elementy dekoracji okna uzależnione są od efektu, jaki chcemy uzyskać. I mowa tutaj nie tylko o stylizacji, ale też funkcjonalności. Inne założenia powinny nam przyświecać przy aranżacji dekoracji okna w pomieszczeniu od strony południowej, a inne przy układzie północnym. Istotne jest też, czy okna wychodzą wprost na podwórko lub ulicę. Niezależnie czy chcemy odseparować się od nadmiernego nasłonecznienia, czy bardziej od wzroku przechodniów, możemy postawić na rolety lub cięższe zasłony.

Dekoracja okna – salon, łazienka, a może kuchnia?

Przy planowaniu dekoracji okna trzeba wziąć pod uwagę charakterystykę pomieszczenia. Nie chodzi tylko o sam styl, w jakim pokój został urządzony, ale też o jego przeznaczenie. Inne aranżacje pasować będą do salonu, czy pokoju dziennego, a inne do sypialni lub pokoju dziecięcego. Aranżacje dekoracji okna uzależnione są więc nie tylko od chcianego stopnia przepuszczalności światła, pożądanego stopnia poczucia prywatności – piętra, na którym mieszkamy lub bliskości okien sąsiadów (czasem wystarczą zazdrostki) ale też choćby od finalnego efektu wizualnego. Przede wszystkim liczą się więc potrzeby i oczekiwania wobec funkcjonalności dekoracji okna. Reszta jest właściwie kwestią gustu.

Kwiaty i dodatki – dekoracja okna

Żywe rośliny wprowadzają do pomieszczenia niepowtarzalny nastrój. Niezależnie czy mowa o salonie, czy kuchni. O ile bazylia, rozmaryn, czy mięta świetnie sprawdzą się na kuchennym parapecie, o tyle niezwykle popularne storczyki idealnie wpiszą się niemal w każdą dekorację okna. Ponadto właściciele szerokich parapetów mogą pokusić się o urządzenie wyjątkowego miejsca do spędzania chwil z książką i kubkiem herbaty. Klimatu mogą dodać lampiony, świece, modne makramy i oczywiście wygodna poducha lub koc. Tego typu dekoracja okna najlepiej sprawdzi się w sypialni albo pokoju dziennym – pomieszczeniu przeznaczonym na relaks i wyciszenie. A jeśli w domu zamieszkuje również kot, prawdopodobnie będzie to i jego ulubione miejsce.