Dekoracja okna – wybierz materiał w kwiaty

Modne wzory – materiał w kwiaty – kiedy, gdzie i do czego pasują?

Kwieciste wzory tkanin potrafią ożywić pomieszczenie, dodać mu uroku i charakteru. W ponure zimowe dni wprowadzą powiew wiosny, a w lecie idealnie wpiszą się w pozytywną aurę. Florystyczne wzory bywają jednak trudne w aranżacjach pomieszczeń. Łatwo bowiem przesadzić
z mnogością wzorów i zamiast dodać wnętrzom lekkości, można je przytłoczyć. Jak tego uniknąć? Podpowiadamy!

Motyw kwiatowy – gdzie i jak go zastosować?

Kwiaty pasują właściwie do każdego pomieszczenia. Nie ważne czy mowa o kuchni, salonie, czy o sypialni. Motywy florystyczne należą do jednych z najbardziej popularnych i uniwersalnych zdobień. By jednak nie przesadzić z ukwieceniem pomieszczenia, przede wszystkim warto postawić na jeden wiodący element zdobiony florystycznym wzorem w pomieszczeniu. Może to być sofa lub dywan, pościel albo zasłony. Jeśli postawimy na sofę w kwiaty, dobrze, by poduszki leżące na niej były w jednolitym kolorze, najlepiej znajdującym się również w kwiatowej kompozycji tkaniny. W ten sposób można dopasować pozostałe elementy wystroju pomieszczenia.

Zasłony w kwiaty – do czego pasują?

Świetnym rozwiązaniem są zasłony zdobione motywami kwiatowymi. Czy to drobna łączka, czy okazałe printy na gładkim tle – zasłony w kwiaty będą prezentować się cudownie, jeśli zestawimy je z gładką firaną i innymi  jednokolorowymi elementami we wnętrzu, tak tapicerowanymi meblami, jak i drobnymi tekstyliami. Jeśli jednak nasze serce skradła kwiecista firana, to powinniśmy połączyć ją z gładkimi zasłonami. Wyjątkiem są tutaj komplety, zestawy zasłon z firaną. Samemu bardzo ciężko byłoby idealnie dobrać do siebie elementy w różne kwiatowe wzory.

Materiał w kwiaty – kolorystyka

Bezpieczny i bardzo popularny wybór stanowią materiały w kolorach pastelowych. To nie znaczy, że nie warto zdecydować się na wyraziste barwy! Po prostu znajdują one zwykle mniejsze grono zwolenników, choćby przez obawę przed wprowadzeniem do wnętrza zbyt intensywnego kontrastu i dominanty. Dużo łatwiej dopasować do pomieszczenia brudne odcienie ponadczasowego różu, niż intensywny odcień turkusu. Tym bardziej, jeśli mowa o materiale wzorzystym i wprowadzaniu go do urządzonego już wnętrza.

Materiał w kwiaty, a wielkość pomieszczenia

Co może zaskakiwać, bardzo istotną kwestią jest wielkość kwiatów na materiale. Jeśli zawiesimy w małej sypialni zasłony w ogromne róże, pomniejszymy optycznie pomieszczenie. Duże wzory idealnie sprawdzają się w przestronnych, dużych wnętrzach salonów. Drobne łączki natomiast będą zdobić niewielkie, oddzielne pomieszczenia, takie jak pokój dzienny, np. dziecięcy.