Ciemne zasłony – do jakiego pomieszczenia?

Wiele osób boi się ciemnych barw podczas wyboru zasłon. Nie zapominajmy jednak, że zasłony oprócz dekoracji wnętrza pełnią funkcję zaciemniającą. Większość konsumentów obawia się, że ciemne zasłony pomniejszą optycznie pokój, co faktycznie może się stać przy nieodpowiednim doborze pozostałych elementów wystroju pomieszczenia. Decydującym czynnikami w wyborze odpowiedniej barwy zasłon jest kolor ścian, metraż pokoju, jak również styl aranżacji całego wnętrza. Zasłony w ciemnych kolorach, takich jak granatowy, szary czy butelkowo zielony będą idealnie współgrały ze ścianami pomalowanymi, np. na pudrowy róż lub beż.

Czarne zasłony – w jakim wnętrzu?

Zasłony to nieodłączny element całej stylizacji pomieszczenia. Gdzie sprawdzą się czarne zasłony? Ze względu na ich funkcję zaciemniającą sprawdzą się pokoju, w którym znajduje się kino domowe, projektor z ekranem, czy po prostu duży telewizor. Wtedy czarne zasłony sprawiają, że w łatwy sposób można stworzyć warunki do zorganizowania w profesjonalny sposób seansu filmowego nawet w dzień. Zwracając uwagę na walory estetyczne w aranżacji wnętrza, czarne zasłony nadają się jako kontrastowe podkreślenie stylu glamour, wtedy złote dodatki idealnie komponują się z czarnym tłem, jakie tworzą zasłony. Nierzadko wybierane są czarne zasłony ze wzorami geometrycznymi lub innymi ornamentami. Wtedy czerń na materiale stanowi podkład do kolorowych lub białych zdobień.

Kiedy wybrać ciemne zasłony?

Jeśli nie lubimy nudy we wnętrzach i chcemy podstawić na kontrast, warto zdecydować się na kupno ciemnych zasłon. Ponadto pomagają one ukryć wszelkie mankamenty ścian, jak również wyeksponować dodatki lub meble, które mają grać główną rolę w wystroju wnętrza. Granatowe zasłony dobrze współgrają z białymi, kremowymi, żółtymi dodatkami. Z kolei butelkowa zieleń dobrze sprawdzi się przy musztardowych dodatkach. Pamiętajmy jednak, że w takich przypadkach ściany powinny pozostać w stonowanych, jasnych, chłodniejszych kolorach. Wtedy dekoracja okna jest głównej punktem ozdobnym pomieszczenia, dzięki czemu można pozwolić sobie na intensywne ciemne barwy, takie jak burgund, fiolet, bordo, granat, zieleń, czerń czy brąz.