Baldachim, narzuta, poduszki, czyli jakie dodatki w sypialni?

Idealna sypialnia to nie tylko wygodne łóżko. Sypialnia to miejsce, które powinno być oazą spokoju, azylem, prywatnym kątem w domu, do którego nie mają dostępu żadni goście. Aranżując sypialnię należy skupić się na kolorach, które powodują, że się wyciszamy, łatwo zasypiamy i wstajemy z dobrym humorem. Wiele zależy także od oświetlenia, które stwarza przytulny klimat. Jak udekorować sypialnię, aby wszystko tworzyło harmonijną całość uwzględniając ozdoby praktyczne i ładne jednocześnie?

Dekoracja sypialni – wybór łóżka

Urządzanie sypialni należy rozpocząć od wyboru najwygodniejszego dla nas łóżka. Pierwszym elementem jest stelaż, w zależności od tego, w jakim stylu urządzamy sypialnię, odpowiedni będzie inny rodzaj stelaża, czy to metalowy czy to drewniany. Drugą i zarazem najważniejszą częścią składową łóżka jest materac, który dobieramy według indywidualnych upodobań, przede wszystkim co do twardości. Niektórzy wolą spać na bardzo miękkich materacach, wręcz zatapiając się w nich, z kolei inni na twardych i nie wyobrażają sobie wyspać się na miękkich.

Dekoracja sypialni – różne style

Przed rozpoczęciem dekoracji sypialni i kupnem jakichkolwiek dodatków, warto ustalić, w jakim stylu chcemy ją urządzić. W zależności od tego, czy to będzie styl boho, glamour, loftowy, etno, skandynawski, nowoczesny czy klasyczny — odpowiednie będą inne dodatki. Przykładowo do stylu boho pasować będą barwne detale, kojarzące się z kulturą ludową oraz słomiane, rattanowe czy wiklinowe ozdoby i meble. Natomiast jeśli wybierzemy styl loftowy sypialnia będzie z pewnością stylowa, choć nie do końca przytulna. Pomieszczenia urządzone w tym stylu mają pofabryczny charakter, który jednak z łatwością można ocieplić, stosując np. małe zaokrąglone lampki, emitujące ciepłe światło, jak również dużą ilość poduszek w miękkich poszewkach. Jedną na najmodniejszych obecnie aranżacji sypialni, jak i całego domu jest stylizacja na styl retro. Meble rodem z PRL-u, jak szafki na wysoki połysk oraz krzesła o charakterystycznym kształcie. Niezbędnym detalem dla dopełnienia stylu retro jest przynajmniej jedna duża roślina doniczkowa, choć jeśli będzie ich więcej tym lepiej.

Dekoracja łóżka w sypialni

Centralnym obiektem w sypialni jest łóżko, które przykuwa uwagę od razu po wejściu do wnętrza. Niektórzy decydują się na postawienie stylowego baldachimu nad łóżkiem, co jest ciekawym rozwiązaniem, które nadaje lekkości w sypialni, szczególnie w połączeniu z długimi, zwiewnymi firanami w oknach. Nieodłączną częścią wystroju sypialni jest duża ilość poduszek na łóżku, może być ich kilka lub nawet kilkanaście. W tej kwestii nie ma ograniczeń w łączeniu wzorów i kolorów. Pod poduszkami powinna znajdować się narzuta, zasłaniająca pościel i komponująca się z designem poduszek.